Video ile ilgili problem yaşıyorsanız lütfen önerileri takip edin : https://unutulmazfilmler.pw/hatalar
9462 Görüntülenme
Z – Ölümsüz

Z – Ölümsüz

  • IMDb Puanı 8.2
  • Yapım Yılı 1969
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Rialto Pictures
  • Film Süresi 127 dakika
7.6
Oy ortalaması: 7.6/10 - 17 kullanıcı
Senin Oyun: - / 10
Yönetmen
Senaryo Vasilis Vasilikos, Jorge Semprún
Ödüller 2 Oscar Kazandı. Diğer 9 ödül & 12 adaylık.
Devrimci-Sosyalist bir politikacı olan Dr.Lambrakis ,(Yves Montand)barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider. Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey, olayı örtbas etmek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır. Fakat prosedür gereği açılan davaya atanan savcı, olayın derinlerine indikçe karşılaştığı akıl almaz gerçeklerle yılmadan tıpkı bir dedektif gibi araştırmasına devam eder. Ama bu araştırma sırasında karşısına çıkan engeller, devletin içinde tahmininden de derin makamlardan gelecektir.

Jean-Louis Trintignant'ın bir savcıyı ve Yves Montand'ın da solcu bir partinin önde gelen temsilcilerinden birini canlandırdığı filmde barışın önemi, faşist çeteler ile hükümet içindeki güçlerin ilişkisi bağlamında derin devlet sorunsalı irdelenmektedir.

Filmde Yunanistan'ın adı hiç verilmemesine karşın, aslında 1963 yılında suikasta kurban giden Grigoris Lambrakis ve çevresinde dönen olaylar anlatılmaktadır.

Film, En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazanmıştır. Cannes'da Jean-Louis Trintignant bu film ile En İyi Aktör ödülünü aldı. New York Film eleştirmenleri (New York Film Critics) ve Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği (National Society of Film Critics) filmi En İyi Film olarak değerlendirdiler.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

33 yorum